Annonser

Get Adobe Flash player

Nyhetsbrev

Golf och skidor på samma dag

2008-05-15 00:00

I Crans-Montana kan man åka skidor på förmiddagen och gå en golfrunda på eftermiddagen. En välbärgad multisportstad på hög nivå.

Crans-Montana ligger i Schweiz och man pratar franska, men här är mest italienare.
Vi valde fel flygplats, Milano, men det blev en vacker omväg över bergspassen på 2000 meter över havet. Vi checkade in på Hostelleri Pas de L’Ours ”Inga björnar” i Crans Montana. Ett av de äldsta hotellen på orten med endast nio rum och den bästa menyn. Köksmästaren Franck Reynaud tog med sina provencalska rötter med grönsaker, fisk, lamm och olivolja som bas. Här serveras deliciösa rätter på restaurangen som är den enda  med en stjärna i Guide Michelin. Ett genuint chalet med ett läge högst upp på orten och utsikt över dalen. ”Bakfickan” Bistro de L’Ours ligger mellan hostelleriet och systerhotellet Etrier och är likaväl värt ett besök. De båda hotellen har samma ägare och de samsas om stadens största utepool. Crans-Montana som egentligen är två orter, Crans och Montana, ligger på 1 500 meters höjd och under några vårmånader kan man åka skidor på tillräckligt bra snö på förmiddagen och gå en golfrunda på eftermiddagen. Man kan även åka längdskidor på den högsta bergskammen eller vandra på någon av vandringslederna. Här skiner solen 300 av dagarna på året tack vare sitt strategiska läge i dalen.

 

Golfbanan Severiano Ballesteros som tillhör Golfklubben Crans-sur-Sierre hör till de vackraste i Europa och här har man spelat golf sedan 100 år tillbaka och banan är 6341 meter lång med par 72. Det är en mästerskapsbana som varje år i september arrangerar bland annat Omega Masters, den andra största tävlingen i Europa efter Brittish Open. Golfbanan ligger inbäddad mellan små sjöar och skidliftar. På vintern omvandlas golfbanan en grön backe för nybörjare. Hål nummer sju är klassikern som har en vidunderlig utsikt. När jag spelar med en fransman som emigrerat till Schweiz ”på grund av skatterna förstås” så berättar han att det är 6 000 invånare i Crans-Montana men under lågsäsongerna står många bostäder tomma, vilket gör att bostadskomplexen känns lite öde.

Under juli och augusti är banan ganska fullbokad och en starttid på morgonen är svårast att komma åt. Niohålsbanan Jack Nicklaus ligger bara ett stenkast från mästerskapsbanan. Den har par 35 och är 2729 meter lång. Vid hål åtta hittar jag Schweiz bästa camping. Här ligger ett stort friluftsområde med klättring bland träd av alla de slag, i träd mellan träd och uppför träd. De högsta linorna sitter 13 meter upp bland trädkronorna och jag inser snart att jag mest kramar träden. Här kan man lära sig de första stegen för bergsklättring och hur man använder sig av hakar och klättringsmetoder. Ett utmanande familjeäventyr på semestern. Från campingen går vandringsleder, upplysta joggingspår och mountainbiketracks.

Klockor och banker trivs på de mest boutiquetäta gatorna i de schweiziska alperna. Förutom simning, bergsklättring, vandringar, tennis, squash och ridning kan man här i dalen flyga skärmflyg, skrida fram i en luftballong eller paddla kanot och må bra i sjön Moubra.

 

Text&BildAnnelie Karlsson

 

 

 

 

Annonser